Przepisy

Przepisy optymalne

Zdrowe przepisy

Moderatorzy: sp4rk, Ariel

Przepisy optymalne

Postprzez metter » 2013-02-06, 08:15

Witam!

Stwierdziłem, że założę taki wątek, może ktoś skorzysta :-) będę systematycznie dorzucał przepisy na potrawy, które wymieniam w dzienniku.

1.Pizza optymalna

ciasto:
100-130 g mąki
6-7 żółtek
20-25 g drożdży
łyżka stołowa tłustej śmietany
500-800 g sera!!!

dodatki:
wedle uznania :-) najlepiej boczek, kabanosy, cebulka i ogórek konserwowy :lol:

sosy:
sos pomidorowy (zarówno na spód jak i na pizze):
sok pomidorowy ok 400-500 g(im gęstszy tym lepszy)
50 ml oliwy z oliwek
łyżeczka przecieru pomidorowego 30%
2 łyżki ketchupu
sól, pieprz, pieprz cayenne, sos tabasco, bazylia, oregano

sos czosnkowy:
2 łyżki majonezu
3 łyżki jogurtu naturalnego
2 ząbki czosnku
sól, pieprz, majeranek, oregano

Przygotowanie:
Ciasto - zagniatamy wszystkie składniki i rozwałkowujemy na wymiar blachy. Blachę najlepiej wyłożyć papierem do pieczenia i obficie wysmarować oliwą z oliwek ok. 40 ml. Na to kładziemy placek :-)

Sos pomidorowy - do garnka, na malutki ogień (uwaga strasznie chlapie - im wyższy garnek tym lepiej) wstawiamy sok pomidorowy i odparowujemy do zgęstnienia, dodajemy całą resztę i przyprawiamy do smaku
Sos czosnkowy - :-) chyba nie trzeba się rozpisywać

Spód smarujemy sosem pomidorowym i zasypujemy serem - dużą ilością sera ;-) na to dodatki i do pieca!

Pieczemy 13-15 minut w temperaturze 250'C

2. Potrawka z kurczaka po indyjsku

Po indyjsku bo daje dożo curry i mleka kokosowego :mrgreen: :P ale reszta wiele wspólnego pewnie nie ma z Indiami :-P

składniki:
600 g filetów z piersi kurczaka
100 ml oliwy z oliwek
kostka 250 g smalcu
2 papryki
1 cebula
ok 200 g mleka kokosowego
ok 200 g śmietany 18%-36%
sól, ocet balsamiczny, curry, pieprz cayenne, papryka słodka, papryka ostra

Przygotowanie:
Filety oczyszczamy i kroimy w niewielkie kawałki, wrzucamy do miski, zalewamy oliwa z oliwek, dodajemy wszystkie przyprawy i mieszamy. odstawiamy na ok 1 godzinę do lodówki.
W tym czasie możemy na spokojnie obrać i pokroić warzywa :-) lub trening pocisnąć hehe
Kurczaka smażymy na WOK'u na dużym ogniu, gdy już nam zmięknie dorzucamy pokrojony smalec i warzywa. Dusimy jakieś 10-15 minut. Dodajemy mleko kokosowe i śmietanę i odparowujemy ok 5-10 minut. Gotowe.
metter
Użytkownik
Użytkownik

Re: Przepisy optymalne

Postprzez DeathEnder » 2013-02-06, 08:56

Na czym polega ta dieta optymalna? Czy to nie jest przypadkiem coś ala Kwaśniewski?
Finis Coronat Opus
DeathEnder
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez metter » 2013-02-06, 09:13

Dieta optymalna to dieta Kwaśniewskiego - jeden pies. Ale jak do każdej diety z rozsądkiem podchodzić należy, wyobrażasz sobie całe życie po 4-5 jajek wpieprzać dziennie ??? Ale co do założeń, żywienie optymalne jest bardzo mądre - węglowodany nie są wcale takie zdrowe jak nam ministerstwo mówi :) Mnie przekonało jedno - czym się żywią komórki nowotworowe? właśnie cukrami... lub kiedy tworzy się tak zwany zły cholesterol? Ograniczenie źródła energii do tłuszczów lub węglowodanów to podstawa każdej dobrej diety (jak słyszę, że ktoś jest na dukanie to mi się nóż otwiera w kieszeni - to zabójstwo dla organizmu). Wyobraźmy sobie jak jeździłby samochód do którego nalejemy pół baku ropy i pół benzyny... Polecam książkę Kwaśniewskiego, po przeczytaniu polecam lekturę zagranicznych uczonych na temat węglowodanów :) wnioski same się nasuną ;)
metter
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez sekcja.zwlok » 2013-02-06, 09:29

metter napisał(a): wyobrażasz sobie całe życie po 4-5 jajek wpieprzać dziennie ???

Bez problemu, od wczesnych lat dziecięcych jadam minimum 3 jajka dziennie :mrgreen:

Robię podobne curry, tyle że jeszcze ziemniaki dodaję i np cukinię. No i mniej tłuszczu, bo w końcu ja nie jestem na optymalnej. No i mleko kokosowe robię sama, bo to sklepowe ma straszliwy skład (no chyba że się ekologiczne kupi) i wychodzi o wiele drożej niż robione :-)
sekcja.zwlok
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez DeathEnder » 2013-02-06, 09:37

Miałem u siebie w pracy takiego mężczyznę, który BARDZO propagował ten rodzaj odżywiania. Jeździł do jakiejś nawet kliniki na szkolenia, nawet pracowników swojej firmy strasznie zachęcał do takiego stylu życia. Teraz jest bardzo chory - najprawdopodobniej na wskutek ciągłego żywienia tym rodzajem diety.
Nadmienię, że kiedyś byłem na diecie CKD - Cycle Ketogenik Diet (Kwaśniewskiego jest pochodną CKD) czy jakoś tak. Schudłem na niej 18 kg ale niestety stracone kilogramy bardzo szybko wróciły. W gruncie rzeczy z nie z mojej winy - poszedłem po prostu do wojska i nie miałem tam wpływu na to co jem :(
Generalnie diety wysoko tłuszczowe - no bo na tym one polegają są bardzo skuteczne w gubieniu zbędnych kilogramów. Ale jest jeden warunek, powinny one trwać kilka miesięcy i basta. Niestety spora ilość ludzi planuje taki system żywieniowy długofalowo - co jest dla mnie nieporozumieniem.
Finis Coronat Opus
DeathEnder
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez sekcja.zwlok » 2013-02-06, 09:54

Ja mam w rodzinie 3 osoby którym po przejściu na optymalną bardzo się zdrowie poprawiło. Jedna z nich jest po operacji serca. Mam też koleżankę która pd dzieciństwa tak jadła (bo rodziców "optymalnych" ma) i zawsze jej figury zazdrościłam. Przytyła, jak gwałtownie zmieniła dietę (poszła do pracy, głupio było jej jeść optymalne rzeczy za to ciacha i pizzy z koleżankami już nie).

Sama przerabiałam CKD, też sporo straciłam, ale nie przytyłam później. Chociaż akurat ja mogłam sobie powoli z tego wychodzić (gwałtowne zmiany nigdy nie są dobre). Mi się żarcia na CKD bardzo podobało, bardzo dobrze też się czułam, ale ładowania mnie wykańczały dlatego sobie odpuściłam. Może kiedyś znowu, kto wie :-D
sekcja.zwlok
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez metter » 2013-02-06, 10:01

kolego DeathEnder pozwolę się nie zgodzić :) nie mam zamiaru propagować diety optymalnej ale chcę nadmienić, że CKD to zupełnie inna dieta. W CKD wprowadzamy organizm w stan ketozy, co skutkuje spalaniem zmagazynowanych zapasów energii (tłuszczyku) w naszym organizmie. W CKD co 5-10 dni ładujemy się węglowodanami by podnieść poziom glikenu w naszych mięśniach i znowu wracamy do ketozy. To jest strasznie wyniszczający rodzaj diety, ketoza bowiem jest strasznie niezdrowa.

W diecie optymalnej owszem, przechodzimy ketozę, gdyż nasz organizm jest od dzieciństwa przyzwyczajony do trawienia węglowodanów i jak nagle mu je redukujemy to sięga po to co zostawił na czarną godzinę, ale... gdy nasz system hormonalny przestawi się na tłuszcz i białko, enzymy odpowiedzialne za ich trawienie wezmą górę w naszym żołądku, to ciała ketonowe w moczu znikają i organizm wychodzi z ketozy. Nie mam zamiaru nikogo namawiać i propagować optymalizm lecz ja u siebie zauważyłem ogromne zmiany. Nie jestem senny w ciągu dnia, nie mam już zgagi! (4 lata się leczyłem sruksy refluksy i inne takie), mam dożo więcej siły i energii, większa wydolność łóżkowa :) i wiele innych..

Dlatego twierdzę, że każdy powinien dobrać taką dietę na jakiej będzie czuł się dobrze :) W Japonii wcinają białko i węgle i żyją dobrze :)

Co do szkodliwości diety optymalnej też słyszałem wiele, mojej koleżanki ojciec też się pochorował na tej diecie, ale później wyszło, że pił 3-4 piwka dziennie :D czyli ok 75-100 g węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym :) dodaj dożo tłuszczu i miażdżyca gotowa.

A jeszcze dla przykładu podam przykład ojca mojej kobietki :) Strażak (co roku szczegółowe badania krwi i innych gadżetów) zawsze idealne, okaz zdrowia. Dieta optymalna od 2001 roku :)
metter
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez DeathEnder » 2013-02-06, 10:02

Ja ostatnio do CKD się przymierzałem. Ale jak sobie pomyślałem, że znowu będę musiał sobie plany żywieniowe z chirurgiczną precyzją robić to od razu mi się odechciało. Ja ładowania węglami robiłem piwem :oops:
Może jeszcze wrócę do CKD.
Ostatnio zmieniony 2013-02-06, 10:04 przez DeathEnder, łącznie zmieniany 1 raz
Finis Coronat Opus
DeathEnder
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez metter » 2013-02-06, 10:03

sekcja.zwlok jak pisałem wyżej, CKD nie jest zbyt zdrowe, bo podtrzymywanie ketozy niszczy między innymi nerki i to dość poważnie. Na krótka metę może i fajne efekty ale zbyt częsta spustoszy organizm.
metter
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez DeathEnder » 2013-02-06, 10:07

Zdrowe czy nie zdrowe. Czego to ludzie nie zrobia ndla ładnego wyglądu. Ja sam pomimo takich moralizatorskich tekstów przechodziłem przez różne diety typu CKD, Dukana, wysokobiałkowe itp...
Mało tego, na Dukanie miałem rewelacyjne wyniki u lekarza już nie wspominając o samopoczuciu. Ale np. jak ćwiczyłem Insanity to przy Dukanie nie miałem wogóle powera. Dukam OK ale nie idzie przy tym ćwiczyć (przynajmniej dla mnie)
Ale jednak racjonalne żywienie najbardziej mi podeszło, bo wiem, że będę to robił przez całe życie.
Hmm, znowu zacząłem się zastanawiać nad CKD
Finis Coronat Opus
DeathEnder
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez metter » 2013-02-06, 10:13

To jest w sumie to, każdy musi spróbować i wnioski wyciągnąć.
Jedzmy tak by czuć się dobrze i mieć energię na ćwiczenia!! :):):)
metter
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez sekcja.zwlok » 2013-02-06, 10:28

metter nasz organizm zawsze wytwarza ciała ketonowe (chociażby po treningu, albo np po nocy), groźne jest ich zbyt wielkie stężenie, ale do niego na CKD u zdrowej osoby nie dojdzie. Czym innego jest ketoza przy CKD a czym innym kwasica ketonowa, diabetyczna czy alkoholiczna. Robiłam badania przy CKD i miałam lepsze niż przed. Jak pisałam jedynie ładowania mnie wykańczały (głownie przez problemy z trawieniem takiej ilości).

Na Dukanie czułam się fatalnie, miałam ogromne problemy ze skórą i okresem. Dodatkowo totalną depresję i migreny co chwilę. Uważam że to jedna z najgorszych diet jakie przeszłam. Najwięcej tez po niej przytyłam mimo powolnego i "książkowego" wychodzenia. Dlatego zdecydowanie CKD mi się bardziej podoba. Ale tak jak DeathEnder uważam że zbilansowana jest bardziej życiowa. Pewnie zostawię CKD na ostateczne cięcie, a na razie jak sadło się pali to niema co kombinować :-D

Szczerze mówiąc jak tak patrzę na moich znajomych to niektórzy tak z dieta kombinują jak koń pod górkę. A to w sumie takie proste zwłaszcza dla osoby, która nigdy wcześniej się nie odchudzała i nie ma jeszcze zrytego metabolizmu. No ale każdy się uczy na własnych błędach, chociaż mam wrażenie że niektórzy są niereformowalni :-P
Mam kumpla warzącego przeszło 100 kg (a on nie za wysoki), odchudzał się jedząc codziennie tylko jedno jabłko i jedną pomarańczę (poważnie!), bardzo dużo schudł, potem nadrobił z nawiązką i co? Znowu słyszę że będzie musiał przejść na tą dietę bo była skuteczna. Ręce opadają...
sekcja.zwlok
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez metter » 2013-02-06, 10:50

Dukan to syf... ja po 6 dniach zrezygnowałem ze względu na ból nerki - a piłem 3 butelki wody dziennie. Zbilansowana to każdego dnia miałem ale bez dyscypliny i rozsądku :P i rozbebłałem się na 118 kg... ale jak piszesz o kumplu co głodówką sie odchudzał eh. i jeszcze chce to powtarzać ? hehehe to się nazywa dieta BRAK. Oj tematy żywieniowe to temat rzeka :P ile ludzi tyle opinii.

Ale jedno jest pewne - obserwujmy organizm i słuchajmy go a każdy znajdzie coś dla siebie :)
metter
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez DeathEnder » 2013-02-06, 10:54

Też mam przyjaciela, który w gruncie rzeczy wskutek depresji nie jadł praktycznie nic przez ponad tydzień. Tak mu się to spodobało, że schudł prawie 40 kg nic praktycznie nie jedząc. Ważył około 150. Dzięki Bogu nadszedł moment, kiedy zrozumiał jaki popełnił błąd. No i dzisiaj trzyma wagę, ćwiczy na siłce robi cardio i się odżywia racjonalnie. I nadal chudnie.
Finis Coronat Opus
DeathEnder
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez metter » 2013-02-06, 11:13

W porę się obudził, ale swoją droga nie rozumiem co pcha ludzi do takiej ostateczności? Przecież, głód to jest to na co cierpi połowa świata i ludzie się z tego nie cieszą? Jak można głodzić się specjalnie? Lecz z drugiej strony jak się popatrzy na takie małe utuczone dzieciaczki z rodzicami w McDonaldzie, które rąbią trzeciego HappyMeal'a popijając czwartym shake'em i już zamawiają lody z Lionem to szczerze ma się ochotę i je i rodziców na tydzień w piwnicy bez żarcia zamknąć :P:P:P
metter
Użytkownik
Użytkownik

Następna strona

Powrót do Przepisy