Trening Oliviera Lafaya

Trening siłowy bez sprzętu

Pierwsza w Polsce książka prezentująca pełen trening siłowy bez użycia specjalistycznego sprzętu. Znakomita dla mężczyzn, którzy ćwiczą sami w domu lub uzupełniają trening poza siłownią.

Moderator: sp4rk

Trening siłowy bez sprzętu

Postprzez Lapson1 » 2011-08-07, 21:26

Ogólnie o książce i metodzie

Cytat ze strony dobreksiazki.pl
"Jedna książka, wiele możliwości...
Niniejszy poradnik został napisany w taki sposób, żeby mógł z niego skorzystać każdy Czytelnik bez względu na cel, który sobie wyznacza, czy też na początkowy poziom swej sprawności fizycznej. Aby było to możliwe, wyróżniliśmy trzy kategorie odbiorców. Sprawdź, do której grupy się zaliczasz.
Do pierwszej grupy mogą zaliczyć się osoby regularnie trenujące na siłowni, mające doświadczenie w ćwiczeniu z hantlami oraz maszynami siłowymi. Ćwiczenia opracowane przez Oliviera Lafaya pozwolą tej grupie odbiorców urozmaicić i uzupełnić codzienny trening. Nie wymagają posiadania żadnego profesjonalnego sprzętu, dlatego też można je wykonywać w zasadzie wszędzie: w domu, na wakacjach, w hotelu, w rozjazdach... Umożliwiają kształtowanie mięśni oraz wykorzystywanie nowych sposobów ich stymulacji.
Do drugiej grupy mogą zaliczyć się wszyscy ci, którzy nie mają czasu lub ochoty na systematyczne treningi. Kategoria ta obejmuje osoby nieoczekujące widocznych rezultatów sportowych. W tej grupie powinni znaleźć swoje miejsce odbiorcy, którzy nie zamierzają ściśle przestrzegać określonego programu ćwiczeń, ale chcieliby od czasu do czasu poćwiczyć bez konieczności zaopatrywania się w akcesoria treningowe.
Czytelnicy, którzy zakwalifikowali się do pierwszej lub drugiej kategorii, w zasadzie nie muszą czytać pozostałej części wprowadzenia, ponieważ dla nich użyteczna będzie dopiero dalsza część książki. Osoby te, nie potrzebujące opracowania dla siebie kompleksowej metody treningu, mogą od razu przejść do strony 134, gdzie znajdą propozycje rozmaitych ćwiczeń.
Do trzeciej grupy zaliczają się osoby, które chcą w krótkim czasie uzyskać widoczne rezultaty. W tym wypadku niezbędna jest profesjonalnie przygotowana metoda treningu. Ta, opracowana przez Oliviera, daje Czytelnikowi do dyspozycji 110 ćwiczeń i uczy, jak najefektywniej je wykonywać. Dla osób, które kwalifikują się do tej kategorii, książka stanowi nierozerwalną całość-zbiór niezbędnych informacji, pozwalających na rozbudowanie mięśni i redukcję tkanki tłuszczowej w niedługim czasie. Wszyscy ci, którzy zaliczaja się do tej grupy odbiorców, powinni przeczytać dalszą część wprowadzenia, aby dowiedzieć się, na czym polega Proteo-System, czyli metoda treningu stworzona przez Lafaya.
Na czym polega Proteo-System?
Nazwa metody pochodzi od imienia Proteusza (franc. Protee), bóstwa z mitologii greckiej, które posiadało zdolność dowolnego zmieniania swej postaci. Proteo-System (czyli dosłownie "system Proteusza") stanowi zatem narzędzie pozwalające na swobodne modyfikowanie swego wyglądu. Dzięki prezentowanej metodzie jednocześnie podniesiesz sprawność fizyczną, osiągniesz widoczne rezultaty sportowe oraz poprawisz swój stan zdrowia. Stosując się do proponowanych zaleceń oraz nowatorskich metod, wykorzystujących plastyczność ludzkiego ciała, przejdziesz gwałtowną metamorfozę.
Metoda Proteo-System jest wynikiem piętnastu lat poszukiwań i doświadczeń autora w zakresie kształtowania muskulatury. Już na samym początku Olivier Lafay chciał stworzyć program treningu, który nie wymagałby użycia hantli oraz specjalnych maszyn siłowych. W trakcie układania poszczególnych zestawów ćwiczeń Lafay zaczął zdawać sobie sprawę, iż kreowana przez niego metoda pozwala na dużo szybsze i skuteczniejsze rzeźbienie muskulatury niż stosowanie klasycznego treningu kulturystycznego.
Proteo-System jest bardzo łatwy do zrozumienia. Jego podstawę stanowi progresywny trening, który można dostosować do każdego odbiorcy bez względu na przyjęte przez niego cele czy jego staż treningowy. Proponowane ćwiczenia można realizować bez trudu, a na oczekiwane efekty i postępy nie trzeba długo czekać. Proteo-System jest metodą opierająca się przede wszystkim na wykorzystywaniu masy ciała ćwiczącej osoby, dzięki czemu można stosować ją wszędzie i kiedy tylko ma się na to ochotę. Nie będą ci potrzebne ani hantle, ani ławeczka. Nie będziesz musiał również czekać w kolejce przed wybranym urządzeniem na siłowni. W ten sposób Proteo-System łączy efektywność i niezależność.
Treningi są krótkie i nie wymagają częstego stosowania. Osoby, pragnące jedynie odzyskać formę lub poprawić sprawność fizyczną, poświecą na trening dwie do trzech godzin tygodniowo. To w zupełności wystarczy na zwiększenie wytrzymałości oraz pogłębienie gibkości ciała. Natomiast ci, którym zależy na wypracowaniu rozwiniętej muskulatury, osiągną dużo większe rezultaty ćwicząc trzy godziny tygodniowo metodą Lafaya niż trenując sześć do ośmiu godzin na tradycyjnej siłowni. "

W pigułce:
Książka pozwala na trening bez użycia jakiegokolwiek sprzętu który można spotkać na zarówno domowych jak i profesjonalnych siłowniach. Jedyne co jest potrzebne to dwa wysokie krzesła i drążek lecz może on być zastąpiony o czym możemy przeczytać w książce.

Program zawiera 13 etapów z których każdy nieco inaczej oddziałowuje na organizm trenującego. Ponadto książka przedstawia sposoby na zwiększenie wytrzymałości oraz rozciągnięcia poprzez odpowiednio ułożone i przedstawione ćwiczenia.

W książce znajdziecie również porady dotyczące żywienia. Co jeść aby przybrać na masie lub zdrowo schudnąć nie tracąc mięśni.

Czy musze mieć odpowiednie przygotowanie przed rozpoczęciem treningów tą metodą?
Odpowiedź brzmi NIE.
Metoda została opracowana z myślą zarówno o tych którzy pierwszy raz podchodzą do treningu siłowego jak i dla tych którzy zapoznani są z ćwiczeniami siłowymi. Może być świetną odskocznią od treningów z ciężarami bądź dodatkowym bodźcem dla organizmu.

Czy powinienem stosować odpowiednią diete żeby widzieć rezultaty?Bardzo często padające pytanie. Niestety bez diety wiele sie nie zdziała. Jeśli jednak nie możemy czy nie mamy warunków żeby jej przestrzegać powinniśmy chociaż uważać na to co jemy i stosować się do ogólnych wskazówek żywieniowych. O ile siłe i wytrzymałość można zwiększyć bez specjalnej diety o tyle zwiększenie masy czy zgubienie zbędnych kilogramów może być problemem. Podsumowując można ćwiczyć bez diety jednak nie można się spodziewać oszałamiających rezultatów jeśli chodzi o wygląd. Jeśli masz możliwość trzymać diete to rób to.

Ile tam serii ten trening musi trwać bardzo długo ....
Na początku też tak myślałem dopóki nie wykonałem pierwszego treningu. Co prawda początki równają się niedużym ilościom powtórzeń w seriach lecz nawet na późniejszym etapie trening zajmował ~godzine. Sesja rozciągania w moim przypadku trwała ~20 minut. Także łączny czas to 1:20h. Na siłowni taki czas to normalka.

Skąd moge ściągnąć wersje pdf książki?
Stąd: Mirror 1

Mirror 2

Teraz to co wszyscy lubią najbardziej mianowicie efekty metody:

Po roku

Pare filmików:

Gość jeden z lepszych po 4 latach ćwiczeń

W światku Lafayowców jeden z najsłynniejszych gości:

273 dipsy w 10 minut:

I 82 dipsy w wykonaniu tego pana

Jeśli ktoś chce zasięgnąć informacji u źródła to odsyłam na oryginalną strone
Methode Lafay

Trening siłowy bez sprzętu: Turbodoładowanie
Istnieje również II tom napisany przez Oliviera.
Cytat ze strony dobreksiazki.pl

"Kontynuacja znakomitej książki Oliwiera Lafay`a. W siedmmiu rozdziałach obecngo podręcznika autor proponuje zindywidualizowane modyfikacje ćwiczeń, ich kolejności i intensywności, tak aby maksymalnie korzystać z każdgo etapu treningu na różnych poziomach sprawności fizycznej. Ponadto przedstawia nowe ćwiczenia oraz optymalny sposób ich wykonania w harmonijnym połączniu ze 110 ćwiczeniami z poprzedniego tomu. "

"Książka przeznaczona dla wszystkich czytelników Treningu siłowego bez sprzetu Oliwiera Lafay`a.
W książce:
- nowe ćwiczenia
- dodatkowe schematy treningu
- odpowiedzi na pytania
- praktyczne porady trenera
- komentarz do ćwiczeń z poprzedniego tomu
- uściślenie instrukcji
- rozwinięcie systemu Proteo
- strategie treningu zależnie do celu"

Niestety nie ma jak narazie polskiej wersji pdf.

Słowo ode mnie
Jeśli rozglądasz się za kompletnym treningiem całego ciała który mógłby wykonywać nie wychodząc z domu to Metoda Lafaya jest dla Ciebie (zawiało komerchą :). Trenowałem tą metodą co prawda tylko 5 tygodni jednak efekty w sile i wytrzymałości mięśni były widoczne. Mięśnie brzucha stały się bardziej widoczne a pas z 83cm zjechał do 77.

Pytania i sugestie odnośnie tego mini artykułu prosze zamieszczać tutaj lub w tym dziale.
Lapson1
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez sp4rk » 2011-08-07, 23:05

świetnie opisane :) Dzięki
To trzeba robić, nie ma że boli bo nic nie przychodzi bez woli...
sp4rk
Administrator
Administrator

Postprzez Gerard » 2011-08-08, 07:58

Jakby to łączyć z P90X to pewnie by już było za dużo? Do tego jeszcze bieganie, wychodziłoby ok 15-18 godz tyg na trening.

Ściągam książkę, będę czytał.
"Akceptuje tylko zwycięstwo i walkę do samego końca. Nie ważne jak ciężko będzie. Moje serce i mój umysł będą pchać mnie do walki, gdy moje ręce i nogi będą zbyt słabe"
Gerard
Moderator
Moderator

Postprzez Gość » 2011-08-08, 11:11

Nie polecam tego łączyć z innymi programami. Wiesz co za dużo to nie zdrowo. Sam myślałem żeby to połączyć z siłką tzn. 2x Lafay + 2x siłka ale narazie zostaje przy siłce.
Gość

Postprzez sp4rk » 2011-08-12, 16:33

Czekając na p90x2 chce założyć dziennik i spróbować tego treningu od poniedziałku, nagrywając przy tym filmiki co będzie dobrą promocją strony. Dzisiaj wieczorem sobie ogarnę trening i zobaczymy jak to będzie.
sp4rk
Administrator
Administrator

Postprzez Gerard » 2011-08-29, 18:50

Jeżeli zrobiłem dzisiaj 8 powtórzeń ćwiczenia B, to od jutra mam zaczynać drugi poziom czy jechać z pierwszym jeszcze ten tydzień i dopiero od następnego tyg robić poziom 2?
"Akceptuje tylko zwycięstwo i walkę do samego końca. Nie ważne jak ciężko będzie. Moje serce i mój umysł będą pchać mnie do walki, gdy moje ręce i nogi będą zbyt słabe"
Gerard
Moderator
Moderator

Postprzez sp4rk » 2011-08-29, 18:59

Masz 3 tygodnie na to, żeby zrobić te 8-10 powtórzeń i przejść do drugiego poziomu. Robisz już 8powtórzeń, więc według rozpiski możesz przejść do 2 poziomu. Jeśli nie wykona się minimum 8 powtórzeń po 3tyg to i tak trzeba przejść do 2 poziomu.
sp4rk
Administrator
Administrator

Postprzez Gerard » 2011-08-29, 19:05

No tak, ale chodzi mi o to że dziś robiłem trening jeszcze z pierwszego poziomu, i czy już mogę jutro zacząć drugi poziom, bo w drugim poziomie są 4 dni treningowe w 1 tygodniu
Gerard
Moderator
Moderator

Postprzez sp4rk » 2011-08-29, 20:17

Tak zacznij jutro 2 poziom i zrób 3 treningi z 2 poziomu w tym tygodniu. Aż tak bardzo te 2 poziomy się nie różnią żeby się tym 1 treningiem przejmować, ważne że go zrobiłeś.
sp4rk
Administrator
Administrator

Postprzez bluto » 2012-07-16, 20:00

Właśnie jestem w trakcie poznawania treningu Lafay'a. Mam w planie się z nim zmierzyć.
Zupełnie przez przypadek trafiłem na to forum i dowiedziałem się o sytemie P90X, który wydaje się ciekawszy. Czy ktoś może porównać oba systemy. Który jest efektywniejszy? A może Lafay dobry na początek? A może warto w którymś momencie połączyć obie techniki?
bluto
Użytkownik
Użytkownik

Postprzez sp4rk » 2012-07-16, 23:37

Ćwiczyłem jakiś czad ten trening. Najwieksza różnica jest w nich taka, że trening lafaya bardziej skupia się na typowych ćwiczeniach, które mają powiększyć twoją siłę i np. z dnia na dzień powiększać ilość powtórzeń w danych ćwiczeniach. P90X bardziej skupia się na ogólnej poprawie wyglądu wraz z kondycją. Trening lafaya będzie świetnym treningiem przed spróbowaniem P90X dla osób, które myślą że takie przygotowanie jest im potrzebne. Można to wtedy połączyć z cardio.
sp4rk
Administrator
Administrator

Postprzez greguss » 2012-08-14, 13:13

Jest do tego jakaś rozpiska ? Jakie wrażenia po zrobienia tego treningu, zrobił go ktoś ?
greguss
Użytkownik
Użytkownik

Powrót do Trening Oliviera Lafaya